2022 жылдың 10 наурызында ҚазХҚжӘТУ базасында. Абылай хан “Dance 4 life” қоғамдық қорының қолдауымен Алматы автомеханика колледжінің студенттері Турдиев Бекмурат, Дарменов Тимур, Аниськин Александр, Коровников Янпри атынан “қалыс қалу – ЖЖБИ, АИТВ/ЖИТС-тің алдын алудың тиімді әдісі”тақырыбында тренинг өткізді.
Тренинг жастардың салауатты өмір салты мәдениетін қалыптастыру, салауатты өмір салты мен жауапты мінез-құлық дағдыларын қалыптастыру, профилактикалық қызметті қолдайтын жағдайлар мен қоршаған ортаны қалыптастыру мақсатында өткізілді.
Жеке алдын – алу шаралары: – жыныстық қатынасты, есірткіні қолдану мен енгізуді болдырмау; татуировка жасауды, жалпы ұстара, маникюр және басқа да жеке гигиена заттарын қолдануды болдырмау.
Студенттер АИТВ жұқтырған адамның ұзақ уақыт бойы өзін сау сезінуінің қауіптілігін білді. Оның бірнеше жыл бойы аурудың көрінісі жоқ, мысалы, тұмау. Адам өзі үшін әдеттегі өмір салтын ұстанады. Ол басқалардан еш айырмашылығы жоқ және әдетте АИТВ-ның тасымалдаушысы не екенін білмейді және белгілі бір жағдайларда басқаларға жұқтыруы мүмкін.
Кездесу барысында ақпараттық бейнероликтер көрсетілді. Студенттер сұрақтар қойып, оларға жан-жақты, жан-жақты сұрақтар алды.
Отбасының қалыпты қарым-қатынасы, отбасын қолдау баланың, жасөспірімнің және жас жігіттің жеке басының толық дамуының қажетті шарты болып табылады, өзіне жауапкершілікпен және қауіпсіз мінез-құлық дағдыларын қалыптастыруға ықпал етеді.
Алдын алу іс-шараларының негізі халықты АИТВ/ЖИТС проблемасының түрлі аспектілері бойынша кең, уақтылы және қолжетімді хабардар ету және оқыту болып табылады. Өз денсаулығына және мінез-құлқына саналы көзқараспен адамның иммун тапшылығы вирусының таралуы айтарлықтай шектелуі мүмкін және халықтың кейбір топтары арасында тоқтатылуы мүмкін.
Университет студенттері тренингке белсенді қатысып, біздің балаларға түрлі сұрақтар қойды.
——————————————
10 марта 2022 года на базе КазУМОиМЯ им. Абылай хана прошел тренинг на тему «Воздержание – эффективный метод предотвращения ИППП, ВИЧ/СПИД» среди студентов, который провели студенты Алматинского автомеханического колледжа в лице Турдиева Бекмурата, Дарменова Тимура, Аниськина Алексан